KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6945109
*
nr 694 5109
Aly Ben Salem
(1910-2001), Sverige
Gouache, Aly Ben Salem (1910-2001), motiv med hästar, 22x27
Aly Ben Salem, född 1910 i Tunisien, död 2001, svensk/tunisisk målare.
Följerätt
Utrop:
4.000 kr
Såld:
3.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 25 april 2011
kl 19:40:24
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
20/4 18:56:20
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Aly Ben Salem
Aly Ben Salem, född 1910 i Tunisien, död 2001, svensk/tunisisk målare.
Läs mer om Aly Ben Salem
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller aly ben salem gouache motiv med hästar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
7238 Akvarell
Björn Blomberg (1925-2003), "Snöbyar, Torneträsk"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:56
-
7124 Akvarell
födelsedagstavla, 1800-tal, björkram, 32x38 cm, yt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:01
-
8106 Akvarell
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sverige. Signerad. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:45
-
8103 Akvarell
Johan Briede. Signerad, landskap. Akvarell, bildmå..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:06
-
8073 Akvarell
Malle Leis (1940-2017), Estland. Blomma. Signerad,..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:45
-
8284 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, landskap. Akv..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:13
*
Aly Ben Salem
Aly Ben Salem, född 1910 i Tunisien, död 2001, svensk/tunisisk målare.
Läs mer om Aly Ben Salem
nr 694 5109
Aly Ben Salem
(1910-2001), Sverige
Gouache, Aly Ben Salem (1910-2001), motiv med hästar, 22x27
Aly Ben Salem, född 1910 i Tunisien, död 2001, svensk/tunisisk målare.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 4.000 kr |
Såld: | 3.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 25 april 2011 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
20/4 18:56:20 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Aly Ben Salem
Aly Ben Salem, född 1910 i Tunisien, död 2001, svensk/tunisisk mÃ¥lare.Läs mer om Aly Ben Salem
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller aly ben salem gouache motiv med hästar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
7238 Akvarell
Björn Blomberg (1925-2003), "Snöbyar, Torneträsk"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:56 -
7124 Akvarell
födelsedagstavla, 1800-tal, björkram, 32x38 cm, yt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:01 -
8106 Akvarell
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sverige. Signerad. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:45
-
8103 Akvarell
Johan Briede. Signerad, landskap. Akvarell, bildmå..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:06 -
8073 Akvarell
Malle Leis (1940-2017), Estland. Blomma. Signerad,..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:45 -
8284 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, landskap. Akv..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:13